"Chłopcy" Jakub Ćwiek



Chłopcy


Autor: Jakub Ćwiek 
Seria: Chłopcy tom 1
Wydawnictwo: Sine Qua Non 
Data wydania: 7 listopada 2012
Gatunek: fantastyka






Opis:

Rykiem silników, hukiem wystrzałów i głośnym: BANGARANG! – tak zwiastują swoje przybycie Zagubieni Chłopcy, najbardziej niezwykły gang motocyklowy na świecie. Niegdyś wierni towarzysze Piotrusia Pana, dziś odziane w skórzane kurtki zakapiory pod wodzą zabójczo seksownej Dzwoneczek. Zrobią wszystko, by przetrwać… i dobrze się przy tym bawić. Bez względu na cenę.

Jakub Ćwiek powraca z nową wystrzałową historią! Przekonajcie się, co wyjdzie z połączenia ciężkiego klimatu rodem z popularnego serialu Sons of Anarchy z bajkowymi postaciami klasycznej powieści Jamesa M. Barriego Piotruś Pan. Ilustracje do książki wykonał Robert Adler.



Recenzja:

Dawno, dawno temu… Nie to nie będzie kolejna bajka dla dzieci, tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Znacie wszyscy Piotrusia Pana? Kto by go nie znał! Ale z pewnością nie znacie jego dalszej historii, prawda? Otóż nie kończyła się ona słowami „I żyli długo i szczęśliwie…”, o nie! W tej bajce Piotruś zniknął, mali chłopcy nie są tacy mali, a Dzwoneczek nie jest wróżką, tylko Matką – a wszystko to wina Wendy (tak, tej z pozoru milutkiej i niewinnej dziewczyny). Pora pożegnać się z dzieciństwem, czas dorosnąć… Witajcie w Nibylandi Oryginal!

"Oto druga Nibylandia. Wielka jak dziecięce oczekiwania, ale też brudna, zniszczona i obdarta przez dorosłość." 

Jakub Ćwiek jest polskim autorem fantastyki, pisarzem, animatorem kultury, konferansjerem, dziennikarzem, felietonistą oraz scenarzystą. Studiował kulturoznawstwo i scenariopisarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zadebiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań „Kłamca”. Został pięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a w 2012 roku udało mu się ją zdobyć za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach”. W tym samym roku również wydał pierwszy tom „Chłopców”, a rok później pojawiła się kontynuacja powieści. 
Ilustracja z książki

BANGARANG! Gdy tylko usłyszysz ten slang, lepiej uciekaj, gdzie pieprz rośnie! Bo… to gang Zagubionych Chłopców w skórzanych kurtkach i motorach u boku! Kiedyś niewinni, podążający za swym Panem… Dziś to dorośli, choć nadal niedojrzali chłopcy, którzy sieją spustoszenie, gdy się im coś nie podoba, ale słuchają swej Matki. Choć jedno nie uległo zmianie – chcą się dobrze bawić, bo zabawa jest lekiem na wszystko. Ale czy na pewno? 

"Życie życiem, realność realnością, ale gdy raz wdepniesz w jakąś bajkę, to twój świat będzie nią śmierdział, aż zdechniesz." 

Tę książkę chciałam przeczytać już od bardzo dawna, przez wzgląd na autora, który ma bardzo wielu fanów. W dzieciństwie bajka o Piotrusiu Panie była jedną z moich ulubionych, dlatego też z jeszcze większą chęcią sięgnęłam po książkę. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jakuba Ćwieka, ale czy zauroczył mnie na tyle, by nie było ono ostatnim? 

Oryginalność i pomysłowość – to pierwsze, co nasuwa mi się na myśl po przeczytaniu tej książki. Bo połączyć znaną wszystkim bajkową powieść „Piotruś Pan” Jamesa M. Barrie’go z klimatem grozy, ciężkiej kultury gangów i motocyklów? Nigdy bym nie pomyślała, że tak mocna mieszanka może okazać się sukcesem. A jednak. I tu wielki szacunek dla autora, że wpadł na tak genialny pomysł i napisał tę powieść. 

Pozycja ta dzieli się na osiem rozdziałów wraz z epilogiem. Każdy z rozdziałów opowiada osobną historię, której bohaterami są inne osoby. Oczywiście zawsze jest to jeden z Zagubionych Chłopców, co powoduje, że historie łączą się ze sobą, tworząc całą opowieść. Nie powiem – ciekawy zabieg, który sprawia, że czytelnik staje się z każdą stroną coraz bardziej ciekaw punktu kulminacyjnego. 

"- Gdzie… Gdzie ja jestem? – wychrypiała. Olbrzym roześmiał się rubasznie. 
- W piekle, maleńka. Ale za to w doborowym towarzystwie." 

Ilustracja z książki

Książkę czyta się naprawdę szybko, akcja mknie z zawrotną prędkością i za chwilę zderzamy się z końcem lektury. Styl autora jest specyficzny, można się tu spotkać z wieloma przekleństwami i choć zazwyczaj nie toleruję ich w książkach, tutaj mi nie przeszkadzały. Może to dlatego, że wiedziałam o nich wcześniej, a może umiejętnie wplecione w tok narracji stały się zaletą książki a nie jej wadą. Przede wszystkim jednak w stylu autora nie brakuje humoru, jest go tu tak wiele, że czasem można się popłakać ze śmiechu. 

Wielkim atutem książki są też ilustracje, które wykonał Robert Adler. Dodają one jeszcze większego humoru powieści i obrazują nam kilka wydarzeń. Ciekawie prezentuje się cała szata graficzna powieści, która doskonale oddaje klimat utworu. 

Autor świetnie wykreował bohaterów, z którymi czytelnik miło może spędzić czas. Choć jest ich kilku (w końcu to gang), nie zapomniał o żadnym z nich. Nie są więc oni tzw. zapychaczami, tylko tworzą całość jak w równaniu – jeśli będzie brakować choć jednej liczby, wynik wyjdzie niepoprawny. Czytając, poznajemy każdego z bohaterów i zdobywamy o nim coraz więcej informacji. Najbardziej spodobał mi się charakter Kędziora, jak i dwóch bliźniaków – Pierwszego i Drugiego. To w większości oni zasypują czytelnika śmiesznymi anegdotkami i dowcipami. 

"Bo nie ma dorosłych! Jest on, ci bez Haka 
i Chłopcy, co w tyle zostali. 
Bo teraz, wie o tym, sam musi dorosnąć, 
a oni są wciąż tacy mali…" 

Jakub Ćwiek przenosi nas w zupełnie inną rzeczywistość, w której nie ma miejsca na „happy end” – jest tylko brutalna rzeczywistość, w której trzeba dorosnąć. Dzięki niemu mogłam poznać Piotrusia Pana z zupełnie innej strony. I choć nie jestem fanką takich klimatów, już nie mogę się doczekać, co też autor zaproponuje w drugiej części. 

W końcu i ja mogłam się przekonać, jak to jest być w świecie Jakuba Ćwieka i jego powieści. Już wiem, dlaczego jest jednym z czołowych autorów polskiej fantastyki. 
A Wam polecam zapoznać się z twórczością tego Pana, wejść w świat nowej ery… Drugiej Nibylandii… i poznać fantastykę od zupełnie innej strony. No to BANGARANG i do zobaczenia!


Wyzwania: Czytam FantastykęFantastyczna Polska


Recenzja została napisana dla portalu literatura.juventum.pl
Egzemplarz tej książki otrzymałam od literatura.juventum.pl


Chłopcy | Chłopcy 2: Bangarang | Chłopcy 3. Zguba | Chłopcy 4. Największa z przygód

19 komentarzy:

  1. Coś kiedyś słyszałam o tej książce, ale jakoś nigdy nie miałam okazji się z nią bliżej zapoznać :) Chyba się jednak skuszę ;)

    http://faaantasyworld.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś trzymałam ją w rękach... trzymałam i myślałam... "Kupię! Wezmę! Mam tyle kasy w portfelu, więc wezmę i przeczytam!", ale... nie kupiłam. Co za kretynka ze mnie ;____;

    OdpowiedzUsuń
  3. mam tylko tom II i tak się wstrzymuję, bo od I chcę zacząć

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja czytam ''Kłamcę'' tego autora. Jak na razie mi się podoba :)

    weronine-library.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. O książkach tego autora słyszałam dużo dobrego i miałam ochotę je przeczytać. A po poznaniu zespołu El Voltage (jakiś tydzień temu) pragnę jeszcze bardziej!!! :D

    OdpowiedzUsuń
  6. książkę mam w planach czytelniczych, ale nie wiem kiedy je spełnie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Opis brzmi całkiem przyjemnie, ale ta okładka mnie trochę odrzuca :/
    u mnie nowa recenzja, zapraszam :) http://artofreadingbooks.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A mnie okładka się podoba, pasuje do nastroju książki :)

      Usuń
  8. Planuję przeczytać tą książkę, bo już dawno czytałam pozytywne recenzje i zainteresowała mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  9. jak tu się zmieniło *.*
    osobiście jakoś odrzuca mnie ta książka,.. nie wiem czy to przez fabułę, okładkę, (tytuł?). po prostu nie jest dla mnie :3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak ja cię dawno nie widziałam! :****
      Bywa tak niestety... mnie akurat przypadła do gustu ^^

      Usuń
  10. Od bardzo dawna chcę przeczytać "Chłopców". W sumie to od tak dawna, że nawet nie pamiętam od kiedy. Zawsze jak wchodzę do księgarni noszę się z zamiarem kupienia tej książki i tylko powtarzam sobie w myślach "tak to właśnie dzisiaj, w końcu ją kupię", ale jednak ciągle coś odwraca moją uwagę i kupuję coś innego. Ach, ciężki jest żywot osoby roztrzepanej xD

    OdpowiedzUsuń
  11. Do tej pory stroniłam od książek tego autora, a może rzeczywiście warto po nie sięgnąć? :))

    OdpowiedzUsuń
  12. Cieszę się, że warto, gdyż wygrałam drugą część, a brakuje mi pierwszej. Nie wiedziałam czy ją zakupić, czy też sprzedać wygraną. No ale wygranych z reguły się nie oddaje. Podjęłam właśnie decyzję :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award - więcej informacji u mnie na blogu. :)
    http://kto-czyta-ksiazki.blogspot.com/2014/03/liebster-blog-award.html

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie miałem jeszcze stycznośći z taką literaturą, wydaje się, że to całkiem ciekawe połączenie. Musze przeczytać i sprawdzić. Według tego, co przeczytałem na Twoim blogu to warto sięgnąć po tę książkę. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń