"Look" Sophia BennettLook


Autor: Sophia Bennett  
Tytuł oryginału: The Look 
Seria: Niebieskie Migdały 
Wydawnictwo: Egmont 
Data wydania: 13 marca 2013
Gatunek: literatura młodzieżowa

Opis:

Ted nie jest może klasyczną pięknością, ale ma w sobie to coś, co sprawia, że pewnego dnia zostaje zaproszona na próbne zdjęcia do jednej z najlepszych w Londynie agencji modelek. Kiedy świat zawodowego modelingu staje przed nią otworem, Ted musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem... Czy blichtr i rywalizacja okażą się ważniejsze niż wsparcie chorej na raka siostry i rodzące się uczucie do przystojnego Nicka?
Recenzja:

"- Pomyśl, ze jesteś wspaniała, atrakcyjna, sexy. Pomyśl, ze możesz być uwodzicielska i bajeczna. 
Te słowa rozpoczęły moja karierę."

Sophia Bennett wraz z rodziną mieszka w Londynie. Z pod jej pióra wyszły już cztery książki, spośród których dwie ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont. Uwielbia czasopisma poświęcone modzie oraz design. Swoje zainteresowania przeplata w wątkach powieści.

Ted jest zwykłą, prostą nastolatką z kompleksami i specyficzną urodą. W szkole ciągle jest wyśmiewana z powodu jej wyglądu i ubioru. Jednak pewnego razu to właśnie dzięki tej nieklasycznej urodzie zostaje dostrzeżona przez fotografa. Jej siostra, która jest i zawsze była usposobieniem piękności, nie została nawet spostrzeżona… Cieszy się jednak szansą, jaką może dostać jej młodsza siostra i namawia ją, by poszła na próbne zdjęcia zaproponowane przez fotografa. Okazuje się, że Ted może zawojować branżę modelingu. Drzwi do świata, o którym nie ma pojęcia, stają otworem i zapraszają ją do siebie. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy wychodzi na jaw, że jej starsza siostra jest chora na raka. Dziewczyna staje pod trudnym wyborem: sława i bogactwo czy rodzina?

"Moda to branża, w której wiele się dzieje. Nowe twarze pojawiają się i znikają."

Książkę „Look” chciała przeczytać już od dłuższego czasu, gdyż zaraz po jej premierze zaczęło pojawiać się coraz więcej pozytywnych opinii na jej temat, a powieść szybko stała się znana i lubiana. Czy „Look” to ciekawa pozycja młodzieżowa? Na początku mogę stwierdzić, że facetom raczej się ona nie spodoba. Chyba, że tematyka ta jest przez nich aprobowana.


Fabuła książki stworzona przez autorkę ukazuje nam historię, która przecież może zdarzyć się każdemu. Istotnym i ciekawym połączeniem jest jednak zespojenie opowieści o dwóch siostrach. Jednej z nich, tej, która zawsze była w cieniu, udaje się wybić i zaistnieć w blasku fleszy. Natomiast starszej z sióstr, pięknej, kochanej i po prostu idealnej – los pisze scenariusz, według którego musi stanąć w cieniu, poza reflektorem sławy i popularności. Zabieg ten powoduje obrót sytuacji o sto osiemdziesiąt stopni oraz pozwala na poznanie emocji i uczuć z obu stron barykady.


Autorka pisze prostym językiem, sprawiając, że książkę czyta się szybko i lekko. Nie pojawiają się trudne słowa, których znaczenie trzeba byłoby sprawdzać w słownikach. Owszem, ci, którzy nie znają się na modelingu i obowiązujących w nich prawach, mogą znaleźć nowe słowa, ale są one wytłumaczone w tekście lub w dopisku. Główna bohaterka bowiem dopiero nabywa i gromadzi wiedzę na temat wszystkich procedur, castingów i tym podobnych. Nie ma więc nic nie zrozumiałego w tekście.


"Jak to możliwe, że żyje się na co dzień obok kogoś, kto ma raka, i w ogóle się tego nie widzi?!"

Powieść Sophii Bennett nie jest jednak zwykłą opowieścią o modzie i chorobie. O nie! Opowiada ona o wielu wartościach, jakie niektórzy ludzie dostrzegają dopiero wtedy, gdy coś tracą… Pokazuje, jak marzenia innych wpływają na drugą osobę, powodując, że jest ono marzeniem i jej samej. Jak chcąc ją uszczęśliwić, godzimy się na coś, co jest sprzeczne z naszymi wartościami. Autorka sprytnie łączy wątki tak, by między wierszami można było odnaleźć walkę o własne zdanie, pasję, hobby. I w tym zawiera się kwintesencja książki: co Ty byłbyś wstanie zrobić dla własnego marzenia? Co mógłbyś oddać w zamian?

Ted jest bohaterką, która w trakcie lektury wiele razy mi imponowała. Na początku wydaje się być osobą nieśmiałą, bojącą się świata i każdej przeszkody napotkanej po drodze. Gdy jednak bierze los w swe dłonie i biegnie w pogoń za marzeniami… zmienia się. Nie jest już słabą, podatną na wpływ innych dziewczynką. Staje się kobietą, która wie czego chce i która nie boi się mieć własnego zdania. Nie obchodzi ją to, co pomyślą o niej inni. To właśnie powoduje, że możemy utożsamić się z jej postacią i być ciekawi dalszych jej wyborów.

"Ale tak to już jest. Czasami człowiek nie wie, jak bardzo potrzebny jest innym. Czasami potrzebuje pomocy, żeby to zrozumieć."

Prezentowana powieść opiera się na nieutartym schemacie i z pewnością odznacza się niebanalny wątkiem głównym. Aż do samego jej końca nie jesteśmy pewni, jak autorka pokieruje losem bohaterów. Gdy już jednak ostatnia strona zostanie przeczytana, czytelnik czuje żal i wzruszenie.. Jest to książka, która dogłębnie porusza i pozostaje na długo w naszej pamięci.

„Look” pokazuje nam, co sława, popularność i pieniądze mogą zrobić z człowieka oraz jak nisko może on upaść, byle by nie wypaść z gry. Czasem bywają i takie sytuacje, gdzie rodzina i miłość wygrywa tę walkę. „Look” to idealna lektura dla nastolatek, które dążą do spełnienia swoich marzeń. Serdecznie polecam ją poczytać, bo książka ta warta jest poświęconego jej czasu, a rady, jakie z niej wniesiecie do swego życia, mogą okazać się pomocne.


Recenzja została napisana dla portalu literatura.juventum.pl 


___________________________

PS> Jest ktoś z Was z okolic Bielska Białej? Jeśli tak, to 7 grudnia jest organizowane spotkanie dla MOLI KSIĄŻKOWYCH (czyli nie tylko bloggerów, ale również i czytelników). Sama się tam pojawię z wizytówkami, może uda się coś wykombinować... jakiś konkurs? Hmm... Godzina i miejsce jest jeszcze do ustalenia! A tu link do wydarzenia <klik>
Serdecznie zapraszam!

Pozdrawiam ;**

9 komentarzy:

 1. A ja przeczytałam kilka recenzji negatywnych i się zniechęciłam... Ale chyba warto to zmienić, co pokazuje Twoja recenzja :) Historia skojarzyła mi się z "Kopciuszkiem" troszkę, ale ta druga siostra jest dobra, więc jednak odpada :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm... mi się skojarzyła z baśnią "Brzydkie Kaczątko", bo to akurat w pełni się zgadza - i wyśmiewanie, i brak uwagi od rodziców....

   Usuń
 2. Bardzo, bardzo, bardzo lubię wzruszające książki! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zdecydowanie nie dla mnie, nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeważnie książki dla nastolatek mało mnie przekonują, ale twoja recenzja sprawiła, że mam ochotę sięgnąć po tę książkę. Wydaje się bardzo oryginalna i, przede wszystkim, z jakimś głębszym sensem. To dziwne, że nie słyszałam o niej wcześniej.
  Pozdrawiam ciepło,
  J.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem przekonana do tej książki, od jakiegoś czasu skupiam się na książkach, które mają jakiś istotny przekaz w sobie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja podziękuję, ponieważ wydaje mi się typową historią nastolatki, której nagle odmienia się życie. Z takich książek już wyrosłam, daaaawno ich nie czytam - wolę się oddać lekturze innych książek, których mam mnóstwo do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamierzam tę książkę sprezentować mojej nastoletniej bratanicy na mikołajki i widzę po twojej recenzji, że to będzie dobry wybór.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka może być ciekawa, na pewno kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń