"Unika. Płomień życia" E.J. AllibisUnika. Płomień życia


Autor: E.J. Allibis 
Seria: Unika 1
Wydawnictwo: Damidos 
Data wydania: 15 listopada 2012
Gatunek: fantastyka


Opis:


"... Oto, czym jesteśmy. Emocjami. Niczym innym, tylko emocjami..." 
E.J. Allibis 

Płomień Życia- pierwszy tom sagi UNIKA- to thriller fantasy o emocjonującej fabule, w którym miłość, przyjaźń, żądza władzy i wierność ideałom przedstawione są w szybkim rytmie narracji zdolnej wprawić w drgania najgłębsze struny w sercu czytelnika.

Recenzja:


"Świat jest tylko jeden, odwrócony w zależności od punktu obserwacji. Kiedy ktoś zanurza się w jeziorze i mija jego połowę, Ziemia obraca się, dlatego zamiast schodzić coraz głębiej, pływak wynurza się na powierzchnię".

"Płomień życia" to pierwszy tom serii UNIKA autorstwa E. J. Allibis, której twórczość ukazuje się dzięki wydawnictwu Damidos. 

Jo, Zack i Eve są trójką przyjaciół wiodących normalne nastoletnie życie. Niespodziewanie w ich życie wkracza profesor teologii Craig Walden, który wprowadza ich w świat aniołów, o którym nikt nie ma pojęcia, o której sam profesor wie tyle ile wyczytał z Biblii. Wyjawia im, że jedno z ich trójki jest aniołem, który przechowuję w sercu ratunek i jednocześnie też i w niepowołanych rękach zagładę rasie aniołów. Niedługo potem przybywają dwaj przybysze, którzy pokazują dzieciom i profesorowi krainę aniołów- Sefirę. To tam okazuję się, kto strzeże daru, kto jest aniołem... Przede wszystkim jednak, to tam poznajemy historię wojowniczki imieniem Unika, która dla dobra swej krainy oddaje wszystko, która dla tej krainy jest wszystkim... Jednak, to nie ona w tej historii jest głównym bohaterem, lecz są nimi dwoje nastolatków, aniołów Uniko i Unika, którzy w swoich sercach strzegą pewne dary, których pożąda zło. Tom kończy Adlivun- bitwa Dobra ze Złem, której wynik zmienia się tak jakbyśmy rozhuśtali huśtawkę- raz przeważa jedna strona, raz druga. Która ze stron jednak przeważy?


"Musisz nauczyć się być nieruchomym jak staw i niepowstrzymany jak wodospad. Musisz potrafić zachować spokój, jednocześnie dając upust swojej mocy."

E. J. Allibis kreuję zupełnie nowy świat, w którym głównymi bohaterami są anioły, ale nie takie z naszych wyobrażeń z piekielnie przystojną twarzą, niebieskimi oczami, białymi szatami i złotą aureolą na głowie. Nie... W tym świecie aniołowie, są elfami, smokami i innymi istotami, gdyż posiadają zdolność metamorfozy i mogą przybrać każdą postać. 

Głównymi bohaterami jest dwójka młodych aniołów chroniąca w sercach Byty Fundamentalne- Uniko i Unika, którzy od pierwszego spotkania wiedzą, że razem mają wielką siłę, a osobno są zagubieni. Postacie, te są bardzo odważne i interesujące.


"Kolor indygo był esencją tajemnicy i doskonałości. Czasami nie można go było odróżnić od granatowego, czasami myliło się go z fioletem, tymczasem był to granat i fiolet razem, w syntezie wszystkich barw tęczy. Szczególny ton zawierający siłę dwóch kolorów."

Moje oczy jednak bardziej przykuła bohaterka, która daje początek tej historii, a mianowicie Unika- anielska wojowniczka, która żyje już 13411 lat. To dzięki niej kraina aniołów tętni życiem, a dzięki jej poświęceniu i oddaniu może istnieć dalej. To postać, z którą zżyłam się od początku książki, którą podziwiam za taką wielką odwagę i wiarę. Innym bohaterem, który mnie zauroczył jest Nishida- anioł- elf, który jest niezwykle mocno powiązany z naturą. Jest to przeciwieństwo jego przyjaciela smoka Yeshoda. W opowieści występuję również Wyrocznia Allibis, której imię jak możemy zauważyć jest nazwiskiem autorki. Wydaję mi się, że wplatając tu swą moc wyroczni, udawania nam, że to ona jest Tą, która wie co się stanie, Tą, która niejednokrotnie w swym dziele nas zaskoczy, która ma władzę nad czytelnikiem...

Już dawno nie czytałam zwykłej książki niezwykłej :) Jest to czysta fantastyka, bez żadnych romansideł, czy wampirów... Tego tu nawet nie potrzeba, bo książka ma oryginalność i świetną historię w swym wnętrzu. Piękną opowieść o przyjaźni, wierze, zaufaniu i walki o Dobro. 


"Konfrontacja dwóch tytanów. Dobro i Zło. Światło i Ciemność. Dwóch aniołów, którzy mieli napisać historię."

Książka w stworzony przez autorkę świat wciągnęła mnie od kilku stronic, a gdy chciałam odłożyć lekturę te oczy z okładki hipnotyzowały mnie bez opamiętania... Ja się zastanawiam do teraz jak udało mi się ją opuścić na 3 dni, by uczyć się do egzaminów... To była udręka :) Próbowałam ją nawet chować, przed oczami, ale myślami i tak byłam z nią.

Ów dzieło literackie jest pełne akcji, humoru, ciekawości, niepokoju, jak i posiada wiele momentów, w którym zaskakuje czytelnika nowymi niespodziankami. Bardzo podoba mi się styl autorki, gdyż jest on urozmaicony różnymi kwiecistymi słowami, są wprowadzone szczegółowe opisy, w których czytelnik od razu może wyobrazić sobie dane miejsce/ sytuację.

Mam tylko jedną wadę co do książki- nie posiada ona żadnej notki biograficznej o autorce, a szukając w internecie na polskich portalach również nic nie ma... Mam nadzieję, że może w 3 tomie się coś pojawi ^^ 

Książkę kieruję do młodzieży w szczególności, ale nawet Ci dorośli czytelnicy znajdą w tej lekturze coś dla siebie. A Ci którzy uwielbiają czytać fantastykę, już w tym momencie powinni tę książkę dodać do swojej listy czytelniczej :) 

Ja osobiście po tym tomie ochoczo biorę się za drugą część, którą również posiadam. Jestem ciekawa czym dalej zaskoczy nas pisarka i jaki dalszy los wymyśliła dla bohaterów.


Za książkę serdecznie dziękuję Fan Page'owi UNIKA

Unika. Płomień życia | Unika. Ostatnie wrota | Unika. Sekretny rozdział

4 komentarze:

 1. Tak, autor-widmo, do tej pory nie wiem, czy to autor czy autorka. Nie mniej nie zmienia to faktu, że książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze mam obie częście przed sobą, ale ufam, że ksiażki mi się spodobają. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, zakochałam się w tej serii. Muszę się nad nimi poważnie zastanowić, bo skoro je tak świetnie recenzujesz. Dobra, dobra, bo moja mama przerazi się moimi planami na następne cztery miesiące xD.

  I podobał ci się mój komentarz? Och ^ ^ To naprawdę nic takiego. Nic w porównaniu z twoją pracą. Hej, a myślałaś już, kiedy zrecenzujesz Istoty Ciemności, bo zastanawiam się czy przeczytać? Bo jedni mówią że warto, inni zupełnie na odwrót... Można zwariować.
  Za to twoja opinia bardzo by mi pomogła.

  Och, całuję. I zapraszam na kolejny rozdział na http://deszcz-ognia.blogspot.com/
  ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Podbudowywujesz człowieka na duchu ^^ Niestety nie wiem kiedy przeczytam, bo teraz trochę e. recenzenckich mi się na głowę zwaliło a mam terminy i muszę się wyrobić :) Ale coś z początku zdążyłam poczytać... :D Postaram się znaleźć chwile, ale nie wiem, bo ten miesiąc mam tak rwany wyjazdami... A aktualnie ową książkę mam w wersji e-book a czytnika na razie nie posiadam :/
   Jak znajdę chwilkę od razu wpadam ^^ Bo ciekawi mnie co tam zgotowałaś bohaterom xD

   Usuń